پولیپ بینی توده ای نرم و غیر سرطانی است که در مسیر سینوس های بینی قرار دارد ، در مواقعی این بیماری علائمی مانند عفونت های مکرر بینی ، مشکلات تنفسی و غیره دارد ؛ ولی گاهی هیچ گونه علائمی ندارد. در ادامه مقاله پولیپ با دکتر باقری حق ،  بهترین جراح و متخصص گوش و حلق و بینی در تهران همراه باشید.

 

پولیپ بینی-دکتر علی باقری حق

 

هر عاملی که منجربه التهاب مزمن سینوس ها یا مجرای بینی شود خطر مبتلا شدن به پوليپ بینی را افزایش می دهد. التهاب مزمن مجرای بینی با سینوس ها مانند آلرژی ها و عفونت ها هستند.

برخی از بیماری هایی که منجربه ایجاد پوليپ بینی می شود

  • آسم : با التهاب و انقباض راه های هوایی مشکلات تنفسی را به وجود می آورد.
  • حساسیت به آسپرین : در برخی افراد امکان بروز پولیپ بینی را افزایش می دهد.
  • سندروم چرک اشتراوس : باعث التهاب عروق خونی می شود و افراد به ندرت دچار این بیماری می شوند.
  • حساسیت قارچی آلژیک : حساسیت به قارچ های موجود درهوا
  • فیبروز کیستیک : مایعات مخاطی غلیظ و چسبناک را در مخاط بینی و سینوس ها به طور غیر طبیعی ترشح و تولید می کند.
  • سابقه خانوادگی نیز امکان به وجود آمدن پوليپ بینی را افزایش می دهد.

پولیپ بینی در کودکان و افرادی که بیش از ۴۰ سال سن دارند و به بیماری هایی چون آسم ، سینوزیت مزمن و فیبروزکیستیک مبتلا هستند به نسبت بقیه افراد شایع تر است.

تشخیص پولیپ بینی

بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در تهران درباره تاریخچه پزشکی شما، سابقه تب، آلرژی ورم غشاء مخاط بینی، آسم یا آلرژی به آسپرین سوال می کند. جراح بینی، بینی شما را آزمایش کرده و به دنبال توده های انگوری شکل نیمه شفاف به رنگ زرد تا خاکستری می گردد. وی معمولاً می تواند با آزمایش مجاری بینی شما، با ابزار ویژه به نام اندوسکوپ که یک لوله کوچک انعطاف پذیر متصل به یک دوربین است، پولیپ ها را در بینی شما شناسایی کند. گاهی اوقات، سی تی اسکن برای تعیین محل و اندازه پولیپ ها استفاده می شود.پولیپ های بینی تقریباً همیشه در هر دو طرف بینی ایجاد می شوند. اگر پولیپ تنها در یک طرف بینی مشاهده شود، سی تی اسکن باید جهت اطمینان از اینکه توده رشد کرده، چیز جدی تری نیست، انجام شود.

 

پولیپ بینی - دکتر باقری حق

پیشگیری از بروز پولیپ بینی

شما می توانید به کاهش احتمال پیشرفت پولیپ های بینی یا بازگشت آن بعد از درمان با استفاده از استراتژی های زیر کمک کنید:

مدیریت کردن آلرژی و آسم

توصیه های بهترین جراح بینی در تهران  را دنبال کنید. اگر علائم شما به خوبی کنترل نشدند با پزشک خود در خصوص تغییر برنامه درمان صحبت کنید.

از محرک های بینی اجتناب کنید

حتی الامکان از تنفس ذرات معلق در هوا از قبیل مواد حساسیت زا، دود سیگار، بخارات شیمیایی و گردو غبار که در تورم و حساسیت بینی و سینوس های شما دخیل هستند خودداری کنید.

بهداشت را رعایت کنید

دستان خود را مرتب و به طور کامل بشویید. این یکی از بهترین روش ها برای محافظت در برابر عفونت های باکتریایی و ویروسی می باشد که می تواند باعث التهاب مجاری بینی و سینوس ها شود.

محل زندگی خود را مرطوب نگه دارید

استفاده از مرطوب کننده می تواند به مرطوب شدن مجاری تنفسی شما کمک کند و جریان مخاط از سینوس ها را بهبود بخشیده و به جلوگیری از انسداد و التهاب کمک کند.

بینی خود را شستشو دهید

از اسپری آب نمک(سالین) یا شستشوی بینی برای تمیز کردن مجاری بینی خود استفاده کنید. این به جریان مخاط و از بین رفتن مواد حساسیت زا و دیگر محرک ها کمک می کند.

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی دکتر باقری حق

 

هزینه و درمان پوليپ بینی

هزینه عمل پولیپ بینی باید بعد از معاینه توسط  بهترین جراح بینی  در تهران انجام شود زیرا بعد از معاینه پولیپ بیني توسط دستگاه آندوسکوپ سایز پولیپ مشاهده شده و مشخص می شود که پولیپ در چه مرحله ای است و نیاز به جراحی پوليپ بیني دارد یا با دارو رفع می شود.

عمل پولیپ بینی با لیزر در حال حاضرامکان ندارد و چنین چیزی ممکن نیست .

درمان قطعی پولیپ بینی ، جراحی پوليپ بینی می باشد ، همچنین در حین انجام عمل پوليپ بیني می توان جراحی زیبایی بینی نیز انجام داد.

در مواقعی که مشکل جدی در تنفس ، التهاب شدید اطراف چشم ، سر دردهای شدید به همراه تب بالا داشتید توصیه می شود به جراح بینی مراجعه نمایید و حتماٌ معاینه شوید.

در مواقعی که مشکلاتی چون دوبینی ، کاهش بینایی و ناتوانی در حرکت دادن چشم ها نیز داشتید بهتر است به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

علائم پولیپ بینی شباهت زیادی به سرماخوردگی دارد ولی اگر بیش از ۱۰ روز ادامه پیدا کند باید حتما به جراح بینی مراجعه نمایید.

جراحی برای خارج کردن پولیپ های بینی

در صورتی که داروها برای درمان پولیپ بینی موثر واقع نشوند دکتر برای برداشتن پولیپ بینی جراحی را به افراد پیشنهاد می دهد.این جراحی پولیپکتومی نام دارد.
پیش از انجام جراحی نیاز به رعایت مدت زمانی به تشخیص پزشک برای جراحی جهت ناشتا بودن دارید.سپس برای انجام این پروسیجر جراحی فرد باید تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد. بعد از آن پزشک پولیپ ها را با ابزاری مخصوص خارج می کنند پولیپ های کوچک ممکن است از طریق دستگاهی ساکشن شود.این نوع از جراحی نیازی به برش خاصی ندارد و تمامآ در سوراخ های بینی انجام می شود.بعد از انجام جراحی برای بررسی وضعیت بعد از عمل به اتاق ریکاوری برده می شوید و در صورتی که هیچ مشکلی وجود نداشته باشد به منزل باز می گردید.

ریکاوری بعد از جراحی پولیپ بینی

ممکن است بعد از فرآیند جراحی تا حد متوسط درد و خونریزی را در بینی تجربه کنید.این علائم معمولا با گذشت یک هفته از بین می روند اگرچه به هنگام نفس کشیدن با بینی تا حدود یکماه بعد از جراحی خونریزی بینی را تجربه خواهید کرد.

آیا بعد از جراحی ممکن است علائم پولیپ بینی مجددا بازگردند؟

در صورتی که مراقبت های بعد از جراحی را نادیده بگیرید و به انها توجه نکنید می توانند برای شما آزاردهنده شوند و مجددا تمامی موارد پیش از عمل بازگردند.اما نگران نباشید زیرا بعد از جراحی راهکارها و داروهایی از سمت دکتر باقری حق  برای شما تجویز خواهد شد که جلو این مشکلات را خواهند گرفت. با مراجعه به بهترین دکتر عمل بینی تهران می توانید تا حدود زیادی از عارضه های احتمالی جلوگیری نمایید.

شکایات افراد در خصوص عوارض پولیپ بینی

پولیپ بینی می تواند باعث مسدود شدن مسیر تنفسی شود و مخاط را در حفره بینی نگه دارد.این موضوع می تواند بسیار موجب التهاب در بینی شده و در حد زیادی آزاردهنده باشد.تمامی این موارد می تواند شکایاتی را در خصوص عفونت سینوس ها، آسم ، آپنه خواب و مشکلات شدید تنفسی را به وجود بیاورد.

درباره drbagherihagh2

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Buttonمشاوره رایگان