ورم ناشی از جراحی بینی : جراحی بینی یکی از انواع جراحی های زیبایی می باشد که افراد بسیار زیادی در سرتاسر جهان اقدام به انجام آن می نمایند.

در عمل جراحی زیبایی بینی ، جراح بینی با بکارگیری تمام مهارت و تخصص خود اقدام به ایجاد تغییر در ساختمان بینی نموده و ایرادات ظاهری بینی همچون قوز را برطرف می کند.

بدیهی است که دستکاری کردن ساختمان بینی و ایجاد برش در پوست آن باعث بروز مقداری تورم، کبودی و التهاب در بینی خواهد شد.

در ادامه به راه هایی که موجب ایجاد تسریع در روند بهبودی و کاهش ورم ناشی از جراحی بینی می شوند، اشاره خواهیم نمود.

 

ورم ناشی از جراحی بینی

 

ایرادات ظاهری بینی

 • غیرقرینه بودن سوراخ های بینی
 • افتادگی نوک بینی
 • بزرگ بودن نوک بینی
 • داشتن قوز بینی
 • کج بودن بینی

ورم بینی بعد از جراحی تا چه زمانی باقی می ماند؟

از آنجایی که ریکاوری هر بیمار متفاوت است، ورم بینی بعد از عمل در صورت هر نیز فرد می تواند متفاوت باشد. مردان معمولاً پوست ضخیم‌تری روی بینی خود دارند و می‌توانند انتظار داشته باشند که تورم در مقایسه با زنان که اغلب پوست نازک‌تری دارند، طولانی‌تر بماند. بیمارانی که رینوپلاستی اصلاحی انجام داده اند نیز می توانند انتظار داشته باشند که تورم در مقایسه با جراحی اولیه تا حدودی طولانی تر بماند.

انتظار می‌رود که تورم اولیه که پس از جراحی زیبایی بینی ایجاد می‌شود، حدود دو هفته طول بکشد. پس از پایان دو هفته، به طور کلی می توانید برخی از نتایج نهایی را مشاهده کنید، اما به هیچ وجه امکان مشاهده نتیجه نهایی را ندارید و معمولاً در آستانه دو هفته است که بسیاری از بیماران آماده بازگشت به سر کار هستند یا با اعتماد به نفس برای انجام ویدئو کنفرانس آماده می شوند. همچنین پس از دو هفته به راحتی می توان هرگونه تورم و یا کبودی مداوم را در صورت لزوم با آرایش استتار کرد.

جراحان به طور کلی می گویند که اکثر بیماران پس از حدود چهار هفته ، احساس طبیعی بودن به خودشان پیدا میکنند و می توان انتظار داشت که ۹۰ تا ۹۵ درصد تورم پس از ۳ تا ۴ ماه کاهش یابد. این زمان اغلب نقطه ای است که بیماران از گرفتن عکس برای مناسبت های خاص مانند عروسی یا جشن تولد حس رضایت دارند.

۵ تا ۱۰ درصد باقی مانده تورم معمولاً بین ۹ تا ۱۲ ماه بعد برطرف می شوند ، در بسیاری از بیماران ، به ویژه آن هایی که پوست ضخیم تری دارند، رفع کامل این ورم می تواند تا ۱۸ ماه طول بکشد.

آیا برخی از نواحی بینی بیشتر از نواحی دیگر متورم می شوند؟

به طور خلاصه می توان گفت ، بله ؛ تمامی قسمت های درگیر در جراحی بینی به یک اندازه ورم نمی کنند. در حالی که تورم عمومی معمولاً ۲ تا ۴ هفته پس از جراحی رفع می‌شود، سایر قسمت‌های صورت ممکن است حتی سریع‌تر و حتی در عرض یک هفته پس از جراحی زیبایی بینی برطرف شوند. تورمی که در مقایسه با سایر قسمت ها ، کمی بیشتر برای بهبودی به زمان نیاز دارد، شامل تورم پشت بینی و همچنین نوک بینی است. تقریباً در همه موارد ، تورم نوک بینی طولانی ترین زمان را برای فروکش خواهد برد. این انواع طولانی ‌مدت تورم به این واقعیت اشاره دارد که این تغییرات اغلب فقط برای پزشکی که جراحی زیبایی بینی را انجام داده است ، قابل مشاهده می باشد و ممکن است برای هیچ‌کس دیگر و حتی برای خودتان در آینه نیز قابل مشاهده نباشد.

آیا تورم صورت بعد از جراحی بینی طبیعی است؟

بله. در حالی که مشخصاً بینی محل جراحی است، تورم باقیمانده در نواحی اطراف صورت قابل انتظار است. ممکن است در چند هفته اول پس از جراحی، اطراف چشم‌ها، گونه‌ها و لب بالایی کبودی و پف کردگی داشته باشید، اما اکثر بیماران متوجه می‌شوند که این مشکل به سرعت در حدود هفته اول برطرف می‌شود و می‌توانند از لوازم آرایشی مانند کانسیلر برای مخفی کردن آن استفاده کنند. حدود نیمی از بیماران در ۷ روز پس از عمل اصلاً کبودی صورت ندارند.

عوامل موثر بر کاهش ورم بینی بعد از عمل

باید بگوییم که راه سریعی برای از بین بردن ورم صورت بعد از عمل بینی وجود ندارد، اما با انجام و رعایت نکات زیر می توان به روند کاهش تورم بینی سرعت بخشید.

 • مواد غذایی برای کاهش ورم بینی :

 1. خوردن آبمیوه های طبیعی در کاهش تورم بینی موثر هستند، به همین منظور از آبمیوه هایی همچون آب آناناس و آب کرفس استفاده نمایید.
 2. مواد غذایی فیبردار را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
 3. خوردن غذاهای پرادویه و شور موجب تشدید تورم بینی می گردد، خوردن آن ها را به حداقل رسانده و در صورت امکان آن ها را از رژیم غذایی خود حذف نمایید.
 • استفاده از کمپرس گرم بعد از عمل بینی :

یکی دیگر از عواملی که موجب کاش تورم بینی می شود استفاده از کمپرس آب سرد و آب گرم می باشد.

در ۳ روز نخست بعد از عمل جراحی بینی از کمپرس آب سرد و ۳ روز دوم از کمپرس آب گرم استفاده نمایید.

استفاده از کمپرس ها می بایست به این صورت باشد که کمپرس را ۱۰ دقیقه بر روی ناحیه مورد نظر گذاشته و نیم ساعت استراحت نمایید.

 • آمپول کاهش ورم بینی :

در برخی از موارد ورم پره های بینی و به طور کلی ورم بینی زیاد بوده و مدت زمان زیادی برای رفع آن نیاز است.

در چنین مواردی جراح بینی اقدام به زدن آمپول کورتون می نماید.

 • رابطه زناشویی :

برقراری رابطه زناشویی با هیجان همراه بوده و موجب پر خون شدن صورت و در نتیجه تشدید تورم بینی می شود.

برای جلوگیری از تشدید تورم بینی به مدت ۲ هفته از برقراری رابطه جنسی پرهیز کرده و بعد از آن رابطه جنسی را در شرایط و موقعیت هایی انجام دهید که به سر و بینی فشار وارد نشود.

 • استفاده از چسب بینی :

از دیگر عوامل موثر بر کاهش ورم بینی ، زدن چسب بر روی بینی می باشد.

به همین منظور به مدت ۲ ماه بر روی بینی خود چسب بزنید.

تفاوت تورم بینی گوشتی و استخوانی

ورم بینی استخوانی بعد از عمل معمولاً کمتر از بینی گوشتی می باشد.

دلیل اصلی تورم بیشتر بینی گوشتی نسبت به بینی استخوانی ضخیم بودن پوست آن می باشد.

 

دکتر علی باقری حق
جراح و متخصص گوش و حلق و بینی
فلوشیپ جراحی سر و گردن

( جراحی بینی – جراحی گوش )

درباره drbagherihagh2

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
مشاوره رایگان