استئوتومی در جراحی بینی

استئوتومی در جراحی بینی : در جراحی رینوپلاستی ، برداشتن قوز بینی موجب پهن شدن بینی می شود که جهت جلوگیری از این امر لازم به باریک کردن پهنای بینی می باشد. در جراحی بینی توسط وسیله ای جداره کناری استخوان بینی به همراه زائده بالا رونده بینی شکسته می شود و به حالت متحرک در میاید که به این امر استئوتومی گفته می شود.

استئوتومی چیست ؟

استئوتومی نوعی عملکرد می باشد که در جراحی بینی جراح بینی ، استخوان را با هدفی مشخص برش داده و می شکند.

هدف اصلی از انجام استئوتومی در جراحی بینی اصلاح طول و امتداد استخوان بینی توسط از بین بردن قوز بینی و ایجاد قوس روی پل بینی می باشد.

 

استئوتومی در جراحی بینی

 

انواع استئوتومی در جراحی بینی

استوتومی به دو دسته لترال یا خارجی و مدیال یا میانی تقسیم می شوند.

دلیل اصلی نام گذاری استئوتومی لترال ، غضروف های لترال بالایی متصل به استخوان بینی می باشند.

در استئوتومی مدیال هنگام برداشتن قوز، وسیله ای به نام استوتوم مدیال که قطری به اندازه ۳ _ ۲ میلی متر دارد در اطراف قوز بینی قرار می گیرد، این امر موجب می شود تا استخوان بینی از داخل متحرک شود.

استفاده از استئوتومی پس از جراحی بینی توم و کبودی به وجود می آورد که اگر جراح بینی از تجربه و مهارت کافی برخوردار باشد این تورم و کبودی بسیار کم می باشد.

علت تورم پس از جراحی بینی چیست؟

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا پس از جراحی زیبایی بینی ، در اطراف بینی کبودی و تورم ایجاد می شود و این امر تنها در برخی از افراد اتفاق می افتد؟

استفاده از استئوتومی در جراحی زیبایی بینی جهت برداشتن قوز بینی که عموما در بینی های استخوانی اتفاق می افتد، از پهن شدن بینی جلوگیری می کند، زیرا پس از برداشتن قوز بینی، بینی از نمای روبه رو پهن می شود و جراح بینی برای این که نتیجه جراحی زیبایی را به نتیجه ایده آل بیمار تغییر دهد از استئوتومی استفاده می کند.

توجه داشته باشید که استفاده از استوتومی در جراحی بینی از موارد ضروری جراحی زیبایی بینی می باشد. این امر موجب می شود تا بیماران از نتیجه مطلوبی برخوردار شوند.

 

دکتر علی باقری حق
جراح و متخصص گوش و حلق و بینی
فلوشیپ جراحی سر و گردن

( جراحی بینیجراح بینیجراحی گوش )

درباره دکتر علی باقری حق

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی- فلوشیپ جراحی سرو گردن

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • پانزده − 14 =

مشاوره رایگان