استئوتومی در جراحی بینی

استئوتومی در جراحی بینی : در جراحی رینوپلاستی ، برداشتن قوز بینی موجب پهن شدن بینی می شود که جهت جلوگیری از این امر لازم به باریک کردن پهنای بینی می باشد. در جراحی بینی توسط وسیله ای جداره کناری استخوان بینی به همراه زائده بالا رونده بینی شکسته می شود و به حالت متحرک در میاید که به این امر استئوتومی گفته می شود.

استئوتومی چیست ؟

استئوتومی به معنای شکستن و برش دادن استخوان به صورت کنترل شده با استفاده از ابزار مخصوص است که پس از آن استخوان یا کاملا برداشته می شود یا در موقعیت دیگری قرار می گیرد.
استئوتومی در جراحی بینی عملکردی است که جراح بینی با توجه به نوع بینی ، فرم آن و میزان ناهنجاری موجود و انتظارات بیمار از عمل ، استخوان را با هدف مشخصی برش می دهد و می شکند تا فرم ایده آل نهایی با رفع تمام ایرادات ساختاری ایجاد شود بنابراین هدف اصلی از انجام استئوتومی در جراحی بینی اصلاح طول و امتداد استخوان بینی با از بین بردن قوز بینی و ایجاد قوس روی پل بینی می باشد.

استئوتومی در جراحی بینی

انواع استئوتومی در جراحی بینی

استوتومی به دو دسته لترال یا خارجی و مدیال یا میانی تقسیم می شوند.

دلیل اصلی نام گذاری استئوتومی لترال ، غضروف های لترال بالایی متصل به استخوان بینی می باشند.

در استئوتومی مدیال هنگام برداشتن قوز، وسیله ای به نام استوتوم مدیال که قطری به اندازه ۳ _ ۲ میلی متر دارد در اطراف قوز بینی قرار می گیرد، این امر موجب می شود تا استخوان بینی از داخل متحرک شود.

استفاده از استئوتومی پس از جراحی بینی توم و کبودی به وجود می آورد که اگر جراح بینی از تجربه و مهارت کافی برخوردار باشد این تورم و کبودی بسیار کم می باشد.

دلایل استفاده از استئوتومی در جراحی بینی :

استئوتومی (Osteotomy) در رینوپلاستی راهی برای شکستن استخوان های جانبی بینی و فرم دهی مجدد به آن ها است و تقریبا در تمام افراد با بینی های گوشتی و استخوانی انجام می شود.
در بخش زیر مهمترین دلایل استفاده از این تکنیک توضیح داده شده است :

رفع انحراف بینی :
معمولا عواملی مثل ضربه می توانند سبب انحراف سپتوم ( غضروف جدا کننده سوراخ های بینی ) از مرکز شود که با بروز مشکلاتی مثل انسداد بینی و تنگی نفس همراه است بنابراین با استفاده از تکنیک های استئوتومی در عمل بینی ، استخوان شکسته شده و در جای مناسب قرار می گیرد.
• اصلاح تیغه بینی :
یکی از ملاک های زیبایی چهره ، داشتن پل بینی ظریف است که از روبه رو نمای مناسبی ایجاد می کند در مواردی که پل بینی پهن باشد نیاز به شکستن استخوان و قرار دادن آن در موقعیت مناسب هست.
اصلاح قوز و برآمدگی بینی :
داشتن قوز یا برآمدگی روی تیغه بینی ، مشکلی است که اکثر افراد با بینی های استخوانی با آن درگیر هستند.
در مواردی که میزان این عارضه کم باشد تنها استفاده از سوهان یا رسپ کافی است اما در اکثر مواقع بیماران نیاز به شکستن استخوان و استفاده از روش استئوتومی دارند.
درمان ناهنجاری های بینی آسیب دیده :
ضربه و فشار های ناگهانی که سبب شکستگی در بینی می شود علاوه بر تنفس سخت ، مشکلات ظاهری هم ایجاد می کند.
در این شرایط جراح نیاز به شکستن استخوان و قرار دادن آن در موقعیت مناسب دارد علاوه بر آن می تواند از انواع گرافت و پیوند غضروفی نیز استفاده کند.

علت تورم پس از جراحی بینی چیست؟

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا پس از جراحی زیبایی بینی ، در اطراف بینی کبودی و تورم ایجاد می شود و این امر تنها در برخی از افراد اتفاق می افتد؟

استفاده از استئوتومی در جراحی زیبایی بینی جهت برداشتن قوز بینی که عموما در بینی های استخوانی اتفاق می افتد، از پهن شدن بینی جلوگیری می کند، زیرا پس از برداشتن قوز بینی، بینی از نمای روبه رو پهن می شود و جراح بینی برای این که نتیجه جراحی زیبایی را به نتیجه ایده آل بیمار تغییر دهد از استئوتومی استفاده می کند.

توجه داشته باشید که استفاده از استوتومی در جراحی بینی از موارد ضروری جراحی زیبایی بینی می باشد. این امر موجب می شود تا بیماران از نتیجه مطلوبی برخوردار شوند.

دکتر علی باقری حق
جراح و متخصص گوش و حلق و بینی
فلوشیپ جراحی سر و گردن

( جراحی بینیجراح بینیجراحی گوش )

درباره drbagherihagh2

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
مشاوره رایگان