یکی از دلایل شایع مراجعین به متخصص گوش و حلق و بینی ، جراحی بینی شکسته می باشد، بینی ممکن است بر اثر عوامل متعددی دچار شکستگی شود که می توان به ضرب دیدگی ، تصادف ، سقوط و غیره اشاره کرد. همینطور بهتر است بدانید که درصد شکستگی بینی در آقایان بیشتر از بانوان می باشد. در بیشتر موارد ترمیم شکستگی بینی با جراحی بینی صورت می پذیرد. در ادامه مقاله دکتر علی باقری حق با تمامی جوانب جراحی بینی های شکسته آشنا خواهیم شد.

 

جراحی بینی شکسته

انواع شکستگی های بینی

بینی به دو صورت از کناری و روبرو ممکن است دچار شکستگی شود. شکستگی کناری که یکی از رایج ترین نوع شکستگی است در اثر برخورد ضربه و نیرو از یک طرف به بینی ایجاد می شود که باعث فرورفتگی آن ناحیه و برآمدگی طرف دیگر می شود. در صورتی که برخورد ضربه از سمت بالا به صورت و بینی وارد شود منجر به شکستگی پل بینی و تغییر فرم آن می شود. پس از برخورد ضربه با بینی ، بینی متورم شده به همین علت پس از دو الی چهار روز شکستگی و نیاز به جراحی بینی شکسته تشخیص داده می شود.

نشانه های بینی شکسته چیست ؟

بینی شکسته دارای علائمی چون درد شدید است ، از دیگر علائم یک بینی شکسته می توان ، موارد زیر را نام برد :

 1. به سختی می توانید نفس بکشید.
 2. احساس انسداد در بینی تان دارید.
 3. بینی دچارتغییرشکل وافتادگی شده است .
 4. دماغ و اطراف چشم ها کاملا دچار کبودی هستند .
 5. خونریزی شدیدی در بینی وجود دارد و قطع نمی شود.

شکسته شدن بینی چه مشکلاتی را به همراه خواهد داشت؟

کج شدن استخوان سپتوم بینی

استخوان سپتوم جدا کننده مجاری های بینی از یکدیگر می باشد. با شکسته شدن بینی این استخوان منحرف شده و سبب انحراف استخوان سپتوم می شود. به دنبال آن استخوان بینی باریک و سبب بروز مشکلات تنفسی و بیمار نیازمند جراحی بینی شکسته می شود.

هماتوم

در پی شکسته شدن استخوان بینی ، خود در قسمت هایی از دماغ افراد تجمع یافته و سبب انسداد می شوند. در این مواقع فورا به بهترین پزشک در تهران مراجعه کنید ، تا از اسیب دیدگی جدی غضروف بینی جلوگیری شود.

انحراف ساختار خارجی بینی

با وارد شدن آسیب ساختاری خارجی بینی افراد کج خواهد شد ، که با گذشت یک مدت زمان یک الی دو هفته ای بهبود خواهد یافت . البته گاهی اوقات این انحراف داخلی بوده و تنها با جراحی بینی شکسته بهبود می یابد.

شکسته شدن غضروف بینی

بهتر است بدانید که ساختار غضروف بینی بسیار نرم و انعطاف پذیر می باشد و در صورت بروز هر گونه آسیب بر روی آن فرد نیازمند جراحی بینی شکسته می باشد.

خطر عفونت

در صورت وارد شدن آسیب ، دیگر بینی توانایی جلوگیری از ورود عوامل عفونت را نداشته و به آن مبتلا می شود. باکتری ها می توانند با رسیدن به سینوس ها در قسمت های دیگر نیز گسترش یابند.

از بین رفتن حس بویایی

توجه داشته باشید هنگام مواجه با این عارضه امکان از بین رفتن حس بویایی در افراد افزایش خواهد یافت ، بنابراین لازم است فورا به پزشک مراجعه کنید و در صورت نیاز به جراحی بینی شکسته خود را آماده کنید.

چه افرادی در معرض خطر شکستگی بینی هستند ؟

به طور کلی این خطر تمامی افراد را تهدید می کند .اما افراد خردسال ، افراد کهنسال که سلامتی استخوان های آن ها نکته بسیار مهمی است از مهم ترین گروه ها به شمار می روند. همچنین ورزشکاران در معرض خطر شکستگی بینی هستند. بسکتبال،هاکی ،بوکس ،فوتبال، فنون رزمی ، اسکی ، موتورسواری ودوچرخه سواری از جمله این ورزش ها هستند. در هنگام انجام هرکدام از این ورزش ها باید نکات ایمنی را کاملا رعایت کنید تا از جراحی بینی شکسته جلوگیری شود .

پس از شکستگی بینی پیش از مراجعه به دکتر چه اقداماتی باید صورت پذیرد ؟

با انجام این اقدامات پیش از مراجعه به پزشک خوب و ماهر در تهران می توان تاحدودی درد و خونریزی را قبل از جراحی بینی شکسته کاهش داد :

 • فعالیت های خود را به حداقل برسانید واز انجام فعالیت های پرتحرک ورزشی خودداری کنید.
 • می توانید از داروهایی نظیر، استامینوفن ، ایبوپروفن و ناپروکسن برای کاهش درد استفاده کنید.
 • سعی کنید به طور کامل سر خود رابالا بگیرید حتی به هنگام خواب نیز باید این نکته را رعایت کنید.
 • در اولین قدم باید سریعا از راه دهان دم وبازدم داشته باشید اینکارقادراست تا حدودی خونریزی را کم کند.
 • می توانید برای کاهش ورم و کبودی در ناحیه جراحت دیده از کمپرس سرد استفاده کنید . استفاده از کمپرس سرد به مدت ۲۴-۴۸ ساعت می تواند میزان کبودی و تورم را بسیار کاهش دهد.

 

 

چگونه پزشک بینی شکسته را تشخیص می دهد ؟

جراح بینی معمولا با یک معاینه فیزیکی ولمس با انگشتان می تواند این موضوع را تشخیص بدهد . در اغلب مواردعکس برداری به وسیله اشعه ایکس و یا انجام سی تی اسکن، کمکی به تشخیص شکستگی بینی نمی کند.

چه زمانی بینی شکسته به درمان های دیگر نیاز دارد ؟

وقتی که استخوان داخل بینی بشکند باعث ایجاد صدمه به غضروف بینی نیز می شود ، سپس پزشک با انجام معاینه به شما می گوید که می توانید استخوان و غضروف را همزمان در جراحی بینی شکسته ترمیم کنید . به این روش اصطلاحآ سپتوراینوپلاستی گفته می شود که هم می تواند باعث زیبایی بینی شما شود و هم انحراف بینی و مشکلاتی که به هنگام نفس کشیدن برایتان به وجود آمده است را برطرف کند .

آیا بینی شکسته بعد از جا انداختن به وضعیت سابق خود بر می گردد ؟

معمولا بعد از جا انداختن بینی توسط پزشک می توانید مثل سابق نفس بکشید و فعالیت های سابق تان را مجددا انجام دهید .
اما اگر با ظاهر بینی خود مشکل دارید یا حس می کنید در تنفستان اختلالاتی ایجاد شده است ، می توانید به گزینه هایی چون جراحی زیبایی بینی و جراحی انحراف بینی فکر کنید.

انواع روش های جراحی بینی شکسته به شرح ذیل می باشد:

برای جا انداختن بینی شکسته از دو روش جراحی بینی باز و بسته استفاده می شود. البته انتخاب یکی از این دو روش با توجه به شدت شکستگی و حال عمومی بیمار انتخاب می شود.

 • جا انداختن بینی به روش بسته

در صورتی که میزان شکستگی جزئی باشد بهترین جراح بینی می تواند با استفاده از دارو و بی حسی موضعی شکستگی را در مطب بدون نیاز به جراحی بینی شکسته با روش بسته برطرف کند.

 • جا انداختن بینی به روش باز

جا انداختن بینی شکسته به روش باز زمانی انجام می شود که تغییر فرم بینی یا انسداد آن با جا انداختن بینی به روش بسته برطرف نشده باشد در این صورت با استفاده از روش باز یک برش کوچک بر روی کلوملا ایجاد می شود و پس از جدا کردن پوست از بینی قطعه های شکسته شده با دقت توسط جراح بینی حرکت داده شده و در ناحیه صحیح قرار می دهد.

در صورتی که بیمار قصد انجام جراحی زیبایی بینی بعد از جراحی بینی شکسته را داشته باشد باید ۳ الی ۶ ماه صبر کند تا تورم و آسیب دیدگی های ناشی از برخورد ضربه و جراحی برطرف شده و وضعیت استخوان بینی تثبیت شود و پس از آن اقدام به جراحی بینی کند.

در صورت مشاهده چه مواردی باید فورا به پزشک مراجعه شود؟

بعد از شکسته شدن بینی افراد با توجه به رو به رو شدن موارد ذکر شده ، باید سریعا به بهترین پزشک در تهران جهت جراحی بینی شکسته خود نیز مراجعه کنند.

 1. کبودی بسیار زیاد زیر چشم ها
 2. بروز مشکلات تنفسی و عدم تنفس
 3. تورم بیش از حد در نواحی مختلف صورت و دماغ
 4. در صورت حساسیت بالا به هنگام لمس کردن بینی

در صورت شکستگی بینی افراد چه علائمی را خواهند داشت؟

جالب است بدانید که بلافاصله بعد از شکسته شدن بینی علائم آن نیز بروز پیدا می کند و به مدت سه الی چهار روز به شدید ترین حالت ممکن نیز نمایان می شود. مواردی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم از جمله علائم بارز این عارضه بوده که نیازمند جراحی بینی جهت درمان آن می باشد.

درد: درد شدیدی در استخوان بینی و اطراف آن نیز از جانب افراد احساس خواهد شد ، که در مواقع لمس کردن ساختار بینی درد آن شدت پیدا خواهد کرد.

کبودی: در پی شکسته شدن استخوان بینی ، بینی و اطراف چشم ها به علت آسیب دیدگی مویرگ و تجمع خون در زیر پوست افراد با کبودی بسیار زیادی مواجه خواهند شد.

خونریزی: هر چه میزان و شدت ضربه وارد شده بسیار زیاد باشد ، احتمال خونریزی نیز افزایش می یابد. در واقع این علائم نشان دهنده آن بوده که لازم است به جراح بینی مراجعه شود.

مشکلات تنفسی: به دنبال شکسته شدن استخوان بینی افراد ، بافت های داخلی آسیب دیده و متورم می شوند ، خون در مجاری تنفسی نیز خشک خواهد شد ، که خود سبب بروز مشکلات تنفسی می شود.

بینی کج: در این مواقع استخوان بینی کج خواهد شد ، که شما به راحتی می توانید این انحراف را مشاهده کنید.

 

آیا تمامی افراد بعد از آسیب دیدگی استخوان بینی باید جراحی کنند؟

خیر ، جراحی بینی بعد از شکسته شدن استخوان بینی یک امر ضروری نمی باشد ، در واقع در برخی مواقع ممکن است تنها با گچ گرفتن این عارضه به آسانی و بدون نیاز به پروسه جراحی درمان شود. البته لازم است در ابتدا به جراح بینی خوب و حاذق مراجعه کنید ، تا تمامی موارد از جانب ایشان به خوبی مورد بررسی قرار گیرد.

هزینه عمل شکستگی بینی چقدر می باشد؟

تعرفه عمل شکستگی بینی به فاکتورهای متفاوتی از جمله : دستمزد جراح بینی ، هزینه های بیمارستان و پرسنل ، هزینه سی تی اسکن و آزمایشات و غیره بستگی دارد.

چگونه می توان از شکسته شدن بینی جلوگیری کرد؟

در ابتدا باید در همه حال مراقب باشید و سعی کنید در صورت وارد شدن هر گونه آسیب به بینی از افزایش و نیاز به جراحی بینی شکسته بکاهید ، بنابراین لازم است تا از موارد زیر پیروی کنید.

 • حتما به هنگام رانندگی از کمربند ایمنی استفاده کنید.
 • از کلاه های ایمنی در زمان بکارگیری از دو چرخه و موتور سیکلت استفاده کنید.
 • در زمان انجام بازی و یا ورزش هایی با استفاده از توپ از محافظ های صورت بکار گیرید.

اگر بینی شکسته شده را جراحی نکنیم چه می شود؟

توجه داشته باشید که در صورت عدم جراحی بینی شکسته ، افراد با عوارض جدی تری رو به رو خواهند شد. برای مثال این عارضه سبب انحراف استخوان سپتوم شده و در نتیجه موجب گرفتگی یک و یا هر دو حفره بینی خواهد شد ، و یا این آسیب می تواند در بروز هر گونه ناهنجاری نقش موثری نیز داشته باشد. بنابراین مراجعه به پزشک خوب و ماهر در تهران و انجام اقدامات درمانی ضروری می باشد.

در زمان مراجعه به پزشک، چه سوالاتی باید از او پرسیده شود؟

در صورتی که شما بینی شکسته دارید و برای ویزیت و دنبال کردن راه های درمان، به پزشک مراجعه کردید، می توانید سوال های زیر را از جراح بینی خود بپرسید:

 • جراحات وارد شما به شما تا چه حد است؟
 • گزینه های درمانی پیش روی شما چیست؟
 • چه زمان تورم بینی شما برطرف خواهد شد؟
 • بازه ریکاوری و دوره نقاهت بینی شما چقدر است؟

سوالات متداول:

 • آیا بینی شکسته شده ، به خودی خود بهبود می یابد؟

به گفته دکتر باقری حق، بینی که در اثر بروز اتفاقات و حوادث مختلف شکسته شده، در طی چند هفته خود به خود ترمیم می شود، اما دقت داشته باشید که اگر بینی شکسته شده شما، پیش از اینکه توسط بهترین متخصص گوش و حلق بینی تهران، بررسی و اصلاح شود، ترمیم گردد، شما دچار عوارض و ریسک های دائمی مختلف خواهید شد. از جمله : بدشکلی دائمی و یا اختلالات تنفسی که همیشه با شما خواهد بود. اینجاست که اهمیت مراجعه به جراح بینی خوب در تهران را متوجه می شویم.

 • بعد از شکسته شدن بینی چه اتفاقی برای ما خواهد افتاد؟

به عقیده بسیاری از جراحان از جمله دکتر علی باقری حق،شکسته شدن بینی معمولا یک وضعیت اورژانسی و خطرناک نیست. اما اورژانسی نبودن آن به این معنی نیست که لزومی برای پیگیری کردن راه های درمان وجود ندارد. شما بلافاصله بعد از بروز حادثه و آسیب دیدن بینی تان باید برای ویزیت شدن توسط جراح خوب بینی تهران تایم فیکس کرده و به دنبال راه ها و روش های مناسب درمان خود باشید تا درگیر عارضه های احتمالی نگردید.
البته شکستگی ملایم و جزیی بینی ، با درمان های تهاجمی همراه نیست اما در صورتی که شستگی شما شدید و یا از چند ناحیه دچار شکستگی شده باشید، راه های جدی تری توسط جراح بینی برای شما در نظر گرفته خواهد شد.
فارغ از اینکه چه نوع درمانی برای شما انجام می شود، تمامی بیمارانی که بینی شکسته دارند در کمتر از ۶ هفته و یا کمتر بهبود می یابند.

درباره drbagherihagh2

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
مشاوره رایگان