تفاوت بینی گوشتی و بینی استخوانی

افرادی که برای جراحی زیبایی بینی مراجعه می کنند ابتدا جراح بینی ، اقدام به تشخیص نوع بینی می کند، جراحان بینی ، بینی را بر اساس ضخامت پوست و استحکام اسکلت به دو نوع بینی گوشتی و بینی استخوانی تقسیم می کنند و عمده تفاوت بینی گوشتی و بینی استخوانی نیز بر این اساس است.

تفاوت بینی گوشتی و بینی استخوانی تاثیر بسزایی در جراحی زیبایی بینی و نتیجه حاصل از آن گذاشته است.

جراحی بینی گوشتی

بینی گوشتی به بینی گفته می شود که دارای پوست ضخیم و اسکلت و غضروف ضعیف باشد، جراحان بینی معمولاً به افرادی که دارای این نوع بینی هستند و می خواهند جراحی بینی گوشتی انجام دهند توصیه می کنند مدل بینی طبیعی را انتخاب کنند، چرا که باعث می شود نتیجه بهتری به دست آورند.

جراحی بینی استخوانی

بینی استخوانی به بینی گفته می شود که دارای پوست نازک و اسکلت و غضروف محکم باشد، افرادی که دارای این نوع بینی هستند می توانند مدل بینی عروسکی یا فانتزی ، مدل بینی طبیعی و جراحی بینی شبیه به یک عکس را انجام دهند.

 

تفاوت بینی گوشتی و بینی استخوانی

 

تفاوت بینی گوشتی و بینی استخوانی به شرح ذیل می باشد:

باید گفت علاوه بر تفاوت در میزان ضخامت پوست و استحکام اسکلت بینی ، این دو نوع بینی در مدت زمان دوره نقاهت بعد از جراحی بینی نیز تفاوت دارند، دوره نقاهت بینی گوشتی کمی بیشتر از بینی استخوانی می باشد.

میزان تورم و کبودی بینی گوشتی بیشتر از بینی استخوانی است.

نحوه تشخیص نوع بینی به شرح ذیل می باشد:

در صورتی که فرد می خواهد خود تشخیص دهد که چه نوع بینی دارد به راحتی می تواند متوجه شود، بینی گوشتی علاوه بر پوست ضخیم و اسکلت نازک دارای غدد چربی فراوان است و نوک بینی گرد می باشد.

اما در برخی مواقع تشخیص بینی گوشتی از بینی استخوانی می تواند دشوار باشد که در این صورت فرد با دو انگشت خود می تواند بینی را فشار دهد در صورتی که چربی خارج شد بینی گوشتی است.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

به طور کلی نتیجه جراحی بینی به مواردی همچون جنس پوست بینی ، تبحر جراح بینی ، رعایت صحیح اقدامات و مراقبت های قبل و بعد از جراحی بینی بستگی دارد.

در ادامه به شرح مراقبت های بعد از جراحی بینی خواهیم پرداخت.

 • بعد از جراحی بینی جهت پیشگیری از ضربه خوردن به بینی ؛ تا مدتی تردد در فضاهای شلوغ و پر ازدحام ، ممنوع می باشد.
 • از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی تا دو هفته بعد از جراحی بینی باید پرهیز کرد.
 • از مصرف داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین و بروفن تا دو هفته بعد از عمل بینی باید خودداری کرد.
 • داروهایی  که توسط جراح بینی تجویز می شوند باید در ساعات معین و تا آخر مصرف شوند.
 • در پایان عمل بینی ؛ جراح بینی بر روی بینی ، گچ مخصوص یا اسپلینت قرار می دهد که باید به مدت یک هفته الی ۱۰ روز بر روی بینی باقی بماند تا علاوه بر حفظ فرم جدید بینی ، از بینی در مقابل ضربه نیز محافظت به عمل آورد.
 • با توجه به وظیفه مهم اسپلینت ، باید تا مدتی که هنوز بر روی بینی قرار دارد از مرطوب شدن یا خیس شدن آن خودداری نمود ، بنابراین استحمام در این مدت ممنوع می باشد.
 • اسپلینت بینی پس از زمان تعیین شده ( ۷ الی ۱۰ روز ) باید توسط جراح بینی از روی بینی بیمار برداشته شود ، بنابراین بهتر است فرد در روزی که قرار است گچ از روی بینی برداشته شود دوش بگیرد تا در هنگام جداسازی گچ متحمل درد نشود.
 • قاعدتا ممکن است فرد بعد از عمل ، کمی احساس درد و ناراحتی داشته باشد ؛ لذا جراح بینی در زمان ترخیص برای بیمار ، داروهای مسکن تجویز می کند تا به کمک آن ها درد را کنترل نماید.

 

 

 تفاوت بینی گوشتی و بینی استخوانی

 

سایر مراقبت ها بعد از جراحی بینی

 • افراد بعد از جراحی بینی ؛ در صورت تشدید درد ، حالت تهوع ، خونریزی غیرطبیعی و مواردی از این قبیل باید سریعا با پزشک معالج خود تماس بگیرند.
 • تا ۴ روز اول پس از عمل بینی ، مصرف مایعات به میزان کافی و غداهای نرم و رقیق مثل سوپ و فرنی باید در برنامه غذایی گنجانده شوند و می بایست از خوردن غذاهایی که باید به مدت طولانی جویده شوند نیز خودداری شود.
 • لازم به ذکر است که از روز پنجم به بعد افراد می توانند از غذاهای معمول استفاده نمایند.
 • بعد از جراحی بینی در حالت خواب و استراحت ، باید به صورت طاقباز قرار گرفته و به پهلو و شکم نخوابید ، همچنین وضعیت قرارگیری سر نیز به نسبت بدن باید کمی بالاتر باشد ؛ لذا به افراد توصیه می شود در هنگام خواب زیر سر خود چند بالش قرار دهند.
 • تورم و کبودی پس از عمل بینی امری اجتناب ناپذیر است ، البته شدت آن در هر فردی متفاوت است ؛ اما به طور کلی به مرور برطرف می شود و می توان جهت تسریع در روند کاهش آن به مدت ۷۲ ساعت از کمک کمپرس سرد استفاده نمود.

دیگر مراقبت های ضروری بعد از جراحی بینی

 • بعد از عمل ، تقریبا بینی تا ۷۲ ساعت ترشح خواهد داشت که مسئله ای طبیعی است و به این منظور یک گاز کوچک زیر بینی قرار داده می شود و در صورت لزوم می توان این گاز را تعویض کرد.
 • بعد از جراحی بینی برای پاک کردن داخل بینی ، توصیه می شود از سرم های مخصوص شستشو که پزشک معالج تجویز می کند استفاده گردد و از وارد نمودن اجسام خارجی به داخل بینی خودداری کرد.
 • لازم به ذکر است که افراد تا ۲ ماه بعد از عمل بینی نباید به هیچ عنوان از عینک های آفتابی و طبی استفاده نمایند.
 • تا چند وقت بعد از جراحی بینی با فشار زیاد فین نکنید و از خندیدن و تکلم زیاد خودداری نمایید و در هنگام عطسه نیز دهان خود را باز نگاه دارید.
 • بعد از عمل بینی حداقل تا ۳ ماه ، باید از فعالیت های شدید و ورزش های سنگین خودداری کرد.
 • پوست بینی بعد از عمل نسبت به آفتاب ، حساس می شود و از این رو باید تا چند وقت به مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار نگیرید.

به طور کلی افراد می توانند در راستای دستیابی به بهترین نتیجه از عمل بینی ، مراقبت های فوق را به درستی رعایت نمایند.

 

درباره drbagherihagh

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • هفده + 13 =

مشاوره رایگان