بینی ما از اعضای مهم و تاثیر گذار بدن است و بروز مشکلات مختلف در آن می تواند به شکل مستقیمی بر کیفیت زندگی ما اثر گذار باشد: اینکه نتوانید خوب تنفس کنید، مدام درگیر ابریزش بینی باشید، شب ها نتوانید خوب استراحت کرده و بخوابید و مجبور باشید تنها از راه دهان تنفس کنید بیش از آنچه فکر کنید زجرآور و آزاردهنده خواهد بود، به طوری که هرکدام به تنهایی می توانند آرامش شما را سلب کنند.برای رفع انحراف ، جراحی انحراف استخوان بینی انجام می شود ولی با توجه به حالت کج شدن تیغه وسط بینی و مسدود شدن یا مسدود نشدن سوراخ های بینی سپتوپلاستی به تنهایی یا با جراحی زیبایی بینی انجام می شود. در مواقعی که انحراف بینی باعث مسدود شدن سوراخ های بینی نشود و مشکلات تنفسی به وجود نیاورد و فقط ظاهر بینی دچار تغییر شود ، انحراف بينی با کجی بینی اشتباه گرفته می شود. در صورتی که شما نیز دچار این معضل هستید مراجعه به بهترین جراح بینی تهران دکتر علی باقری می تواند نتیجه بسیار خوبی را برای شما رقم بزند.

 

انحراف بینی - دکتر باقری حق

انحراف بینی چیست ؟

سپتوم یا تیغه بینی دیواره نازکی از استخوان، غضروف و بافت است که دو مجرای بینی ما را از هم جدا می کند. زمانی که جابجا شده یا از مرکز خارج می شود، به طوری که مجرای بینی ناهموار شود، آن را سپتوم منحرف می نامیم.

سپتوم می تواند از یک طرف یا طرف دیگر منحرف شود، اما همچنین می تواند در هر دو سمت نامتقارن ناهموار باشد. به عنوان مثال، انحنای S شکل سپتوم.

صرف نظر از اینکه در کجا یا در چند نقطه این انحراف رخ می دهد، هر گونه انحراف تیغه بینی می تواند مجرای بینی را مسدود کرده و منجر به بروز مشکلاتی شود، به خصوص اگر سپتوم بسیار کج باشد.

نکته:

آبریزش مزمن بینی، اغلب با آلرژی داشتن اشتباه گرفته می شود و همین عاملی برای عدم مراجعه افراد به پزشک خواهد بود، این در حالیست که در بیشتر مواقع ابریزش بینی نشان از انحراف سپتوم است .

انواع انحراف استخوان بینی

جا به جایی انتهای تیغه بینی: در برخی مواقع ممکن است ، تیغه میانی بینی در قسمت پایینی خود به سمت دیگری حرکت کند و منحرف شود ، که سبب تنگ تر شدن حفره بینی فرد و بروز این نوع انحراف بینی خواهد شد.

تیغه بینی به شکل کمان: در صورت تغییر شکل تیغه بینی ، در این مواقع انسداد در یک و یا هر دو حفره بینی بروز داد که سبب تغییر شکل بینی به صورت کمان و یا s خواهد شد.

سن مناسب برای انجام جراحی انحراف استخوان بینی

برخی از افراد از زمانی که چشم به دنیا باز کرده اند دچار انحراف بينی هستند ، این گونه افراد اگر مشکلی در تنفس نداشته باشند بهتر است تا دوره اتمام بلوغ برای رفع انحراف تیغه بینی صبرکنند. برخی افراد نیز در بزرگسالی بر اثر ضربه یا حادثه دچار انحراف بينی می شوند که در اکثر مواقع مشکلات تنفسی را در پی دارد ، اینگونه افراد بهتر است هرچه سریع تر برای جراحی انحراف بينی یا سپتوپلاستی اقدام کنند.

حالت های بینی انحراف دار

 1. درحالت اول کج شدن تیغه بینی باعث مسدود شدن هر دو یا یکی از سوراخ های بینی می شود که مشکلات تنفسی نیز در پی دارد.
 2. در حالت سوم کج بودن تیغه وسط بینی هم باعث مسدود شدن هر دو یا یکی از سوراخ های بینی می شود ، هم فرم بینی کج است .
 3. در حالت دوم تیغه وسط بینی کج است ولی سوراخ های بینی مسدود نمی شوند زیرا تیغه وسط بینی به موازات ساختار کل بینی کج است و فرم بینی دچار تغییر می شود.

 

انحراف بینی - دکتر علی باقری حق

علائم انحراف بینی

زمانی که بینی شما توسط پزشک معاینه شود جناب دکتر باقری حق، بهترین جراح بینی تهران تشخیص می دهند آیا بینی شما انحراف دارد یا خیر اما انحراف بینی از داخل علائمی نیز دارد مانند :

 • خروپف
 • خونریزی
 • خشکی بینی
 • مشکلات تنفسی از جمله تنفس از دهان (به خصوص در حین ورزش قابل توجه است)
 • گرفتگی بینی (یک یا هر دو طرف)
 • مشکل در خواب
 • بروز عفونت بینی
 • آبریزش بینی

در بعضی از مواقع که این عارضه حاد نباشد می توان عوارض آن را با دارو کاهش داد اما در برخی موارد به قدری حاد است که برای درمان انحراف بینی ، نیاز به جراحی می باشد. برای انجام جراحی دو راه وجود دارد:

 1. جراحی سپتوپلاستی
 2. جراحی سپتورینوپلاستی

سپتوپلاستی: در صورتی که فرد دچار انحراف باشد ، اما در ظاهر بینی او مشخص نباشد در این صورت جراحی انحراف بینی فقط جنبه درمانی پیدا می کند و جراحی سپتوپلاستی بر روی فرد انجام می شود.

سپتورینوپلاستی: اما اگر فردی که دچار انحراف بود و این انحراف در ظاهر بینی او نیز مشخص باشد در این صورت جراحی انحراف بینی استخوانی و یا انحراف بینی گوشتی علاوه بر جنبه درمانی جنبه زیبایی نیز دارد. در این حالت جراح بینی ، جراحی سپتورینوپلاستی انجام می دهد.

آمادگی برای جراحی انحراف بینی

 • در صورتی که سابقه واکنش آلرژیک به مواد بیهوشی را دارید حتما این مساله را با پزشک خود در میان بگذارید.
 • دستورالعمل هایی در مورد ترک سیگار و الکل پیش از عمل جراحی وجود دارد که از شما درخواست می شود که آنها را رعایت کنید.
 • بعد از اینکه شما تصمیم به عمل انحراف بینی می گیرید. قدم بعدی شرکت در جلسه مشاوره با پزشک و طی کردن مراحل پیش از عمل می باشد.
 • در ابتدا باید لیستی از داروهایی که احتمالا مصرف می کنید را در اختیار پزشک قرار دهید. معمولا پزشک از شما می خواهد که مصرف داروهای رقیق کننده خون همانند آسپرین را از دو هفته پیش از عمل قطع کنید.

 

پروسه جراحی انحراف استخوان بینی چگونه صورت می پذیرد؟

در ابتدا شخص متقاضی جراحی انحراف بینی دار تحت بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی قرار می گیرد.بعد از اینکه این کار انجام شد ، پزشک برشی را در ناحیه سپتوم ایجاد می کند و تغییرات مورد نظر را در جهت اصلاح انجام می دهد، بعد از اینکه تغییرات انجام شد موضع مورد برش قرار گرفته شده را بخیه می زند.

تکنیک ها موثر در تشخیص انحراف استخوان سپتوم بینی

جراح بینی ماهر با بررسی سوابق بیمار جهت شکستگی بینی و آسیب های وارد شده به بینی ، مشکلات و انحرافات موجود را به خوبی بررسی و معاینه می کند. همچنین با بکارگیری از یک چراغ و یک ابزار مناسب به نام اسپکولوم سطح داخلی حفره بینی توسط پزشک به طور کامل بررسی می شود. ممکن است حتی با اسپری های بینی و طی فرآیندی بافت های داخلی بینی را منقبض کند ، تا یک تصویر واضح از انحراف تیغه بینی به دست آورد. همچنین امکان استفاده از اسکوپ فیبراپتیک در بینی وجود داشته ، که بسیار دقیق تیغه پشت بینی را در افراد معاینه می کند.

آیا می توان رینوپلاستی را همراه با جراحی سپتوپلاستی انجام داد؟

بهتر است بدانید که به پروسه جراحی همزمان عمل زیبایی بینی و بینی منحرف ، سپتورینوپلاستی نیز گفته می شود. در واقع هدف از این نوع جراحی در ابتدا بهبود مشکلات تنفسی و سپس افزایش زیبایی ظاهر افراد می باشد. در واقع پزشک با قرار دادن غضروف در محل مناسب و رفع مشکلات تنفسی بیمار ، توجه بسیاری به بزرگی و کوچکی ، مقدار قوز و غیره می کند ، که در کنار آن تغییرات لازم جهت زیبایی انجام خواهد شد.

 

انحراف بینی - دکتر باقری حق

دوره نقاهت بعد از عمل انحراف بینی

 • فعالیت هایی که نیازمند تحرک بالا می باشند را تا مدت ۶ ماه متوقف کنید.
 • از بینی نفس نکشید و در صورتی که نیاز به عطسه کردن دارید آن را از طریق دهان خارج کنید.
 • سعی کنید به میزان لازم استراحت کنید و از قدم زدن روزانه غافل نشوید این مساله بسیار می تواند در تسریع بهبودی تان موثر باشد.
 • بعد از جراحی لازم است که سر خود را پایین نندازید، خم نشوید و به هنگام خوابیدن سرتان را باید بالاتر از قفسه سینه نگه دارید.
 • بعد از انجام عمل، مهم ترین مساله اهمیت دادن به دوره نقاهت بعد از جراحی انحراف بینی می باشد نکاتی لازم است که بهتر است با دقت به آن ها عمل کنید.

نباید از یاد برد که دوره نقاهت، مراقبت های بعد از جراحی بینی انحرافی و … برای هر شخص متفاوت بوده و نکاتی که لازم است هر فرد بنا به شرایط و نیازهای بدنش رعایت کند، توسط دکتر باقری حق به او گفته خواهد شد.

عوارض احتمالی انحراف بینی عمل شده

همانطور که می دانید انجام جراحی توسط جراح متخصص بینی مجرب همچون دکتر باقری حق ،عوارضی ندارد و ممکن است پس از اتمام جراحی بیمار علائمی مانند : درد ، قرمزی ، تورم و غیره داشته باشد که این عوامل بسیار عادی اند و بعد از مدتی از بین می روند ، اما در صورت مراجعه شما به یک جراح بی تجربه ممکن است مشکلاتی از قبیل :

 • عفونت
 • خونریزی
 • کاهش حس بویایی
 • برایتان به وجود آید
 • نشت مایع مغزی نخاعی
 • تغییر در شکل ظاهری بینی

همانطور که ممکن است با جراحی انحراف مشکلاتی برایتان به وجود آید جراحی نکردن انحراف بینی نیز در مواقعی که جراحی نیاز است ممکن است خطراتی به همراه داشته باشد مانند :

 • شایعترین عارضه این عمل عدم موفقیت در اصلاح کامل یا برگشت انحراف و گرفتگی بینی است که در ۱۰-۱۵ درصد موارد بدلایل .مختلف دیده می شود
 • دومین عارضه احتمال خونریزی شدید بعد از عمل است که گاهی نیاز به اتاق عمل جهت کنترل دارد.
 • عوارض بعدی شامل کاهش حس بویایی، تغییر شکل ظاهری بینی، عفونت و حتی نشت مایع مغزی نخاعی میباشد. بدیهی است که عوارض اخیر بسیار نادر بوده و هر قدر تجربه جراح بالاتر باشد احتمال بروز کمتری دارند.

 

انحراف بینی - دکتر باقری حق

کجی بینی

کجی بینی با انحراف تفاوت بسیاری دارد ، جراحی انحراف بینی یک نوع جراحی درمانی محسوب می شود اما کج بودن بینی ، مربوط به ظاهر آن است و جزء جراحی های زیبایی به حساب می آید.

بینی به شکل هرم می باشد وقتی از کجی بینی صحبت می کنیم منظور ما کج بودن کل این هرم است که در این صورت ظاهر بینی کج می باشد و این کج بودن باعث بروز مشکلاتی از قبیل مسدود شدن حفره های بینی نمی شود در این صورت جراح بینی می تواند با انجام جراحی زیبایی بینی این مشکل را برطرف کند.

پیشگیری از انحراف بینی

افراد می توانند با حفاظت از بینی خود در مقابل ضربه ، از به وجود آمدن انحراف در بینی خودداری کنند در جهت این کار باید اقداماتی انجام دهند مانند :

 1. به هنگام استفاده از موتور کلاه کاسکت بگذارند.
 2. زمانی که ورزش هایی همچون کاراته ، تکواندو و غیره انجام می دهند از محافظ صورت استفاده کنند.
 3. در زمان رانندگی ، از کمربند ایمنی استفاده کنند.

هزینه عمل انحراف بینی

 • بعد از معاینه توسط جراح بینی مشخص می شود که تیغه بینی به چه حالتی کج است و نیاز به جراحی انحراف بینی دارد یا در کنار آن باید جراحی بینی نیز انجام شود.
 • در مواقعی که جراحی انحراف به تنهایی و برای رفع مشکل مسدود بودن سوراخ یا سوراخ های بینی باشد بیمه به آن تعلق می گیرد زیرا عمل درمانی محسوب می شود.
 • در مواقعی که تیغه بینی کج باشد ولی باعث مسدود شدن سوراخ های بینی نشود در کنار جراحی انحراف بینی ، جراحی زیبایی بینی نیز انجام می شود که در این صورت بیمه هزینه آن را قبول نمی کند زیرا عمل زیبایی محسوب می شود.
 • برای مشاهده بینی های جراحی شده توسط دکتر علی باقری حق ، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی ، به صفحه اینستاگرام و گالری تصاویر و گالری ویدئو در سایت ایشان مراجعه فرمایید.

نتیجه جراحی انحراف بینی

در صورتی که یک جراح بسیار با تجربه را انتخاب کنبد و تمام نکات مراقبتی بعد از عمل را جدی بگیرید نتیجه بسیار عالی پیش رویتان خواهد بود.مشکلات تنفسی تان به هنگام خواب و بیداری حل شده است و بسیار راحت می توانید نفس بکشید.

چه اشخاصی کاندیدای مناسبی برای جراحی انحراف بینی به شمار می روند؟

در صورتی که بینی شامل انحراف باشد دکتر باقری حق به عنوان بهترین جراح بینی در تهران، با مشاهده موارد زیر می تواند به شما اعلام کند که آیا کاندیدای مناسبی برای انجام این جراحی هستید یا خیر ؟
بررسی سپتوم ، سن فرد متقاضی جراحی ، فاکتورهای ریسکی که ممکن است برای وی به وجود بیاید ، سابقه جراحی در گذشته و مورد بررسی قرار دادن مواردی چون مصرف الکل ،مواد مخدر و سیگار

نیاز به جراحی مجدد

در برخی از موارد امکان دارد که شخصی که عمل جراحی انحراف بینی را انجام داده مجددا نیاز به انجام ان پیدا کند در این حالت بعد از جراحی هنوز ایراداتی در زمینه عملکرد و ساختار برطرف نشده است و شخص باید بلافاصله در این خصوص با دکتر باقری حق، بهترین جراح بینی تهران ، مشورت نماید و در صورتی که نیاز به جراحی ثانویه باشد، تحت جراحی قرار بگیرد.

پیشگیری از انحراف استخوان بینی

با وجود اینکه در بسیاری از موارد انحراف بینی مادرزادی روی می دهد ، اما در برخی از موارد نیز به دلیل بروز سانحه یا بی دقتی شاهد این مورد خواهید بود . برای جلوگیری از این مساله سعی کنید همواره کفش مناسب به پا کنید این موضوع می تواند از افتادن شما جلوگیری کند. به هنگام رانندگی کمربند ایمنی ببندید و سعی کنید به هنگام استفاده از موتور سیکلت و ورزش هایی که پربرخورد هستند از کلاه ایمنی استفاده کنید.

چه زمانی جراحی انحراف تیغه بینی ضروری است؟

اینکه آیا جراحی بینی برای شما ضروریست یا خیر تنها به تشخیص یک پزشک متخصص چون دکتر علی باقری حق وابسته است و چیزی نیست که بتوان برا همه یک نسخه پیچید. در صورتی که پزشک تشخیص دهد ، بدن شما نسبت به دارو درمانی پاسخ مثبت داده و امکان بهبودی به این شکل وجود دارد و یا اینکه شما مشکل حاد ساختاری ای در بینی خود ندارید، ممکن است جراحی را برایتان واجب نداند ولی در غیر این صورت، تنها روش و مداوای شما را جراحی سپتوپلاستی بداند.

فهمیدن این موضوع چند ماه زمان میبرد و بعد از آن پزشک متخصص می تواند در این زمینه که آیا شما به جراحی نیاز دارید یا خیر نظر تخصصی و دقیق بدهد.

درباره drbagherihagh2

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
مشاوره رایگان