استحمام بعد از جراحی بینی

افراد دغدغه های بسیاری بعد از جراحی بینی دارند، یکی از مهم ترین آن ها که مکرراً از جراحان بینی پرسیده می شود، استحمام بعد از جراحی بینی می باشد.

باید بگوییم که افراد نباید هیچ نگرانی در مورد مسائل مربوط به اقدامات بعد از جراحی زیبایی بینی داشته باشند، زیرا تمامی باید ها و نباید های بعد از عمل بینی ، توسط جراح بینی به آن ها شرح داده خواهد شد.

در ادامه به برخی از سوالاتی که به کرات توسط متقاضیان عمل بینی پرسیده می شوند، اشاره کرده و پاسخ خواهیم داد.

 

استحمام بعد از جراحی بینی

 

استحمام بعد از عمل جراحی بینی

در مورد استحمام بعد از جراحی بینی و شستشوی صورت بعد از عمل بینی باید گفت در هفته اول که بر روی بینی گچ قرار دارد، افراد می بایست از استحمام و شستشو و به طور کلی خیس کردن صورت که منجر به خیس شدن گچ بینی می شود خودداری نمایند.

نکته ای که بیماران در استحمام کردن باید رعایت کنند این است که ابتدا بدن خود را شسسته و بعد روی یک صندلی نشسته، سر خود را به عقب ببرند و موهای شان توسط یک همراه شسته شود.

خمیازه بعد از عمل بینی

استخوان ها و غضروف های بینی در حین جراحی بینی دستکاری شده و در موقعیت جدید قرار گرفته اند و مدت زمانی طول می کشد که در موقعیت جدید خود فیکس شده، استخوان ها و غضروف ها جوش بخورند و به محکمی قبل، حالت گیرند.

معمولاً مدت زمان لازم برای این پروسه حدود ۱ الی ۲ ماه می باشد و افراد بهتر است در طول  این مدت، از انجام حرکاتی همچون خمیازه و گریه و خنده شدید که موجب تکان خوردن فک می شوند خودداری کنند.

مراقبتهای بعد از برداشتن گچ بینی

بلافاصله بعد از عمل جراحی بینی از گچ بینی برای مراقبت از استخوان بینی و فرم گیری بهتر آن استفاده می شود، گچ یا اسپلینت بینی بعد از گذشت یک هفته توسط جراح بینی برداشته خواهد شد.

بعد از برداشتن گچ بینی ، بر روی بینی بیمار چسب زده می شود و فرد باید از بینی خود در برابر ضربه دیدن مراقبت بسیاری نماید.

معمولاٌ علت خارش بینی بعد از عمل بینی ، خیس شدن اسپلینت و چسب بینی می باشد.

 

استحمام بعد از جراحی بینی

 

کندن چسب بینی

زدن چسب بر روی بینی به این علت که بر بهتر فرم گرفتن و کاهش ورم بینی تاثیر دارد، بسیار حائز اهمیت می باشد.

در دفعات نخست، چسب زدن توسط جراح بینی صورت گرفته و کنده می شود و آموزش های لازم در مورد زدن و کندن چسب بینی توسط ایشان به طور کامل به شما داده خواهد شد.

افراد بعد از گذشت ۲ ماه که ورم بینی تا حد زیادی فروکش کرده است، مجاز به کندن و برداشتن چسب بینی برای همیشه می باشند.

چند روز بعد از عمل بینی میشه رانندگی کرد ؟

رانندگی تا زمانی که آثار داروی بیهوشی بر روی فرد وجود دارد، ممنوع می باشد.

بعد از گذشت یک روز که تاثیر داروهای بیهوشی در فرد از بین رفته است، مجاز به رانندگی آرام و با حضور اشخاص دیگر می باشد، هرچند توصیه ما این است که در هفته اول بیمار از رانندگی کردن اجتناب نماید.

در حین رانندگی ممکن است در اثر ترمز گیری محکم و یا غیره، سر فرد به طور شدید و سریع تکان خورده و به بینی آسیب وارد شود.

بهتر است افراد در یک هفته اول بعد از عمل جراحی بینی استراحت کرده و سپس اقدام به رانندگی کردن نمایند.

رقص بعد از عمل بینی

انجام ورزش های سنگین و رقص های تند، بهتر است در ۲ ماه اول بعد از عمل بینی انجام نشده و پس از آن افراد اقدام به انجام آن ها نمایند.

 

دکتر علی باقری حق
جراح و متخصص گوش و حلق و بینی
فلوشیپ جراحی سر و گردن

( جراحی بینی – جراح بینی – جراحی گوش )

درباره drbagherihagh

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • دو × پنج =

مشاوره رایگان