تومورهای سر و گردن

تومور چیست ؟ به هر گونه توده غیر عادی که در اثر رشد بی رویه سلول ها در بدن ایجاد می شود، تومور می گویند، تومورهای سر و گردن معمولاً به دو دسته خوش خیم و بد خیم دسته بندی می شوند.

دکتر علی باقری حق در این مقاله درباره تومورهای سر و گردن پرداخته اند.

افرادی که به تومور مبتلا هستند در قسمتی از بدن خود متوجه سفتی غیر عادی می شوند که به مرور زمان اندازه آن افزایش پیدا می کند.

به این نکته توجه داشته باشید که در حالت عادی برخی از اجزاء بدن به صورت توده و سفت لمس می شوندکه می توان به غدد لنفاوی در گردن اشاره کرد.

برای این که به صورت دقیق تشخیص داده شود که توده لمس شده عادی است یا غیر عادی حتماً به یک متخصص گوش و حلق و بینی خوب مراجعه کنید.

 

تومورهای سر و گردن

 

تومورهای خوش خیم و بدخیم چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

تومورهای خوش خیم معمولاً به آسانی قابل درمان بوده و اختلال چندانی در بدن ایجاد نمی کند، از خصوصیات این تومورهای می توان به این موضوع اشاره کرد که به بافت های دیگر بدن مهاجرت نکرده و تنها در یک ناحیه باقی می ماند و رشد می کند، این تومورهای سر و گردن با جراحی خارج شده و فرد درمان می شود.

تومورهای بدخیم یا سرطان ها برعکس تومورهای خوش خیم شروع به رشد کرده و در تمام اندام های بدن پخش می شوند و باعث ایجاد اختلال در بدن می شود.

انواع تومورهای سر و گردن :

تومورهای سر و گردن مجموعه ای از انواع هیستوپاتولوژیی تومورها می باشد که نشات گرفته از راه هوایی – گوارشی فوقانی ، تیروئید، غدد بزاقی و پاراتیروئید و پوست این نواحی می باشد.

چه عواملی باعث شیوع تومورهای سر و گردن می شود؟

عوامل محیطی همچون سیگار، الکل و برخی از عفونت های ویروسی HPV باعث افزایش تومورهای سر و گردن می شود.

 

دکتر علی باقری حق
جراح و متخصص گوش و حلق و بینی
فلوشیپ جراحی سر و گردن

درباره drbagherihagh

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • پنج + 17 =

مشاوره رایگان